Nehazardujte: tahle preventivní vyšetření vám mohou zachránit život

Ve dvaceti si hlídejte cholesterol i tlak, s třicítkou se o pozornost ucházejí kvůli riziku rakoviny varlata. Čtyřicítka zařadí do vašeho „menu“ EKG, po padesátce se preventivní prohlídky zaměří i na rakovinu tlustého střeva. Seznamte se s vyšetřeními, na která byste si rozhodně měli najít čas.

Muži věnují zdraví mnohem menší pozornost než ženy. Například průzkum, který si v roce 2009 nechala zpracovat stanice CNN a magazín Men’s Health ukázal, že jedna třetina mužů navštíví lékaře teprve v případě, že mají závažný zdravotní problém, nejčastěji bolest na hrudi nebo dechovou nedostatečnost. Podceňováním a zanedbáváním preventivních prohlídek a vyšetření však hazardujeme se svým životem. I náš laxní postoj ke zdraví totiž může podle odborníků za to, že v Česku se muži dožívají v průměru o šest let kratšího věku než ženy.

Dvacítka: cholesterol a krevní tlak

V osmnácti byste v rámci přechodu od pediatra měli absolvovat měření cholesterolu. Jednou za dva roky by vám měl praktický lékař prohlédnout šourek a varlata v rámci onkologické prevence, minimálně jednou do roka byste si měli nechat prohlédnout mateřská znaménka, výrůstky a další kožní útvary, které mohou být rizikové z hlediska rozvoje melanomu. Pozornost byste jim samozřejmě měli věnovat i v dalších letech.

Kromě toho máte jednou za dva roky nárok na bezplatnou preventivní prohlídku u svého praktického lékaře. Její automatickou součástí by mělo být změření krevního tlaku. Za normální hodnoty se považuje 120/80, cokoli nad 140/90 je už závažným varovným signálem.

Třicítka: pozor na rakovinu varlat

Absolvovat byste měli další měření cholesterolu. Preventivní vyšetření by se ale mělo zaměřit i na šourek a varlata. Největší riziko rakoviny varlat hrozí totiž ve věkovém rozptylu mezi patnácti a pětatřiceti lety, ve vaší věkové skupině je to dokonce nejrozšířenější forma rakoviny (po čtyřicítce četnost jejího výskytu naopak klesá).

Čtyřicítka: je čas hlídat si, jak funguje srdce

Jakmile překročíte čtyřicítku, měl by vám lékař jednou za čtyři roky natočit preventivně EKG. Podle lékařských statistik postihuje v současné době infarkt pětkrát častěji muže než ženy, polovina lidí, kteří na něj zemřou, přitom umírá do jedné hodiny. Jinými slovy, investovat čas do prevence se vám určitě vyplatí.

Ve dvouletých intervalech byste měli po čtyřicítce absolvovat též vyšetření glykemie, tedy koncentrace glukózy v krvi. Odborníci doporučují nechat si v tomto věku opět změřit cholesterol jako prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Pozornost by měl lékař dál věnovat varlatům a šourku. Jestliže máte v rodinné anamnéze rakovinu tlustého střeva nebo konečníku, měli byste začít chodit na kontroly už teď.

Padesátka: v hledáčku jsou prostata, tlusté střevo i konečník

V tomto věkovém období rapidně narůstá riziko nejen kardiovaskulárních onemocnění, ale také například rakoviny prostaty, proto je mimořádně důležité brát preventivní prohlídky vážně. Jejich součástí je též test na odhalení skrytého krvácení ve stolici, které může upozorňovat na rakovinu tlustého střeva nebo konečníku. Podle údajů 1. lékařské fakulty UK z roku 2010 onemocní ročně rakovinou tlustého střeva a konečníku 8 300 lidí, čtyři tisíce z nich na toto onemocnění zemřou. Čeští muži jsou tak v tomto onkologickém onemocnění první na světě, Češky na devátém místě.

Od padesáti do čtyřiapadesáti let máte nárok na jedno vyšetření ročně. Po dovršení pětapadesátého roku si můžete vybrat, zda přijdete jednou za deset let na primární preventivní kolonoskopii, tedy vyšetření endoskopem, nebo jednou za dva roky na test na okultní krvácení do stolice, který detekuje krevní barvivo hemoglobin. Podle údajů zveřejněných na ABC News podstoupí tohle vyšetření ve Spojených státech a Evropě jen přibližně třetina mužů, je to však přitom nejefektivnější způsob, jak rakovinu tlustého střeva diagnostikovat hned v počátečních stádiích.

Zdroj: http://xman.idnes.cz/xman-styl.aspx?c=A110512_111910_xman-styl_fro

Comments are disabled for this post